Naujienos

"FEMINISTINIO KINO" FESTIVALIS2010 m. balandžio 19-23 dienomis Vilniuje, kinoteatre „Skalvija“ vyks „Feministinio kino“ festivalis, kurio metu žiūrovai galės artimiau susipažinti su įvairiomis feminizmo apraiškomis ir formomis, kartu su „Women make movies“ („Moterys daro kiną“) autorėmis kritiškai žvilgterėti į moterų kovos istoriją, šiuolaikinę kultūrą, žiniasklaidą, politiką. Ar feminizmas mirė, moterims įgijus balsavimo teises? Koks femizmas yra šiandien ir kam jis reikalingas? Ar „Spice girls“, „Lara Croft“, „Sekso ir miesto“ merginos yra šiuolaikinės feminizmo atstovės, išlaisvinančios moteris iš stereotipinių vaidmenų, laužančios lyties normas kovotojos ar tiesiog seksualiniais, agresyviais prieskoniais pagardintas masalas vyro akiai ir ausiai? Penkiuose dokumentiniuose festivalio filmuose bus paliestos įvairios šiuolaikiniam pasauliui rūpinčios temos – feminizmo baimė, moterų bei merginų seksualizacija reklamose, žiniasklaidoje, masinėse informavimo priemonėse, homoseksualių asmenų santuokos. Filmuose nagrinėjami klausimai, susiję su merginų ir moterų įgalinimu, „moteriška“ roko muzika, roko muzikančių vaidmeniu ir požiūriu į lyčių socializacijos kelius ir klystkelius. Kas sakė, kad feminizmas mirė? (įėjimas į filmus nemokamas)

Balandžio 19 d. 19:30 val. (pirmadienis)

F - pasaulis
(I was a teenage feminist)
Režisierė: Therese Shechter
Kanada/JAV
Filmo sukūrimo metai: 2005
Trukmė: 62 min.

Kodėl jauna ir nepriklausoma moteris neretai vengia tapatinti save su feminizmu, feministiniu požiūriu? Filmo autorė Therese Shechter, apsiginklavusi kamera, keliauja pačios feminizmo širdies link, tikėdamasi būtent ten atrasti atsakymus į daugelį moterims rūpinčių klausimų: ar feminizmas mirė, žiemoja, o gal įstrigo spąstuose? Ar uždaviniai, iškelti dar 1970 m., buvo įgyvendinti? O gal tai oponentai neatpažįstamai apjuodino feminizmą? Ar vadindama save feministe privalai būti politiškai aktyvi? Ar būdama feministe privalai būti moterimi? Keliaudama ir ieškodama atsakymų, Shechter kalbasi su feminizmo superžvaigždėmis, brolijos atstovais, liberaliomis „Cosmo“ merginomis ir radikaliomis sporto šokėjomis.


Balandžio 20 d. 17 val. (antradienis)

Mano feminizmas
(My feminism)
Režisierė: Dominique Cardona, Laurie Colbert
Kanada
Filmo sukūrimo metai: 1997
Trukmė: 55 min.

Dabar, kai dažnai vyrauja antifeministinės nuotaikos, šis dokumentinis filmas aiškiai parodo, kad revoliucija tęsiasi. Gilūs pokalbiai su feminizmo lyderėmis – bell hooks, Gloria Steinem, Urvashi Vaid – padeda atskleisti praeities ir dabarties feminizmo pozicijas ir siekius. Vertindamos ir diskutuodamos apie antrosios feminizmo bangos indėlį, jos dalinasi savo vizijomis, kaip pasiekti ir įtvirtinti visišką moterų lygybę.


Balandžio 21 d. 17 val. (trečiadienis)


Kol mirtis mus išskirs
(In sickness and in health)
Režisierė: Pilar Prassas
JAV
Filmo sukūrimo metai: 2007
Trukmė: 56 min.


Jaudinantis Pilar Prassas dokumentinis filmas, smogiantis į abstrakčias ideologijas, politiką ir suteikiantis žmonėms teisę kalbėti širdimi. Nuostabi istorija apie meilę, viltį ir drąsą. 2002 m. filmo autorė pradėjo fiksuoti septynių homoseksualių porų pastangas įteisinti savo santuokas New Jersey valstijoje. Po dviejų filmavimo metų vienai iš filmo herojų, penkių vaikų motinai, buvo diagnozuota nepagydoma liga. Neilgai trukus, ji mirė. Marilyn gyvenimo partnerei, su kuria ji praleido 14 bendro gyvenimo metų iki pat mirties, nebuvo leista pasirašyti mirties liudijimo.
Tradicinė vedybų priesaika byloja: „Kol mirtis mus išskirs“, tačiau daugeliui Amerikos gėjų ir lesbiečių šie žodžiai realybėje negali būti realizuoti. Filmo autorė švelniai laviruoja tarp tragedijos ir pergalės, sveikatos ir ligos, parodo žmonių ryžtą kovoti už tuos, kuriuos mylime, kol mirtis mus išskirs.


Balandžio 22 d. 17 val. (ketvirtadienis)

Teisingos mergaitės
(The Righteous Babes)
Režisierė: Pratibha Parmar
Didžioji Britanija
Filmo sukūrimo metai: 1998
Trukmė: 50 min.

Feminizmas nemirė! Jis išsiplėtė ir pakeitęs išraiškos formą įsiliejo į tiesioginę, agresyvią roko muzikos kultūrą. Filmo autorė Pratiba Parmar bando suprasti, kokią įtaką žinomos ’90 atlikėjos padarė šiuolaikinėms moterims. Ieškodama atsakymo, režisierė kalbasi su feminizmo teoretikėmis, JAV ir D. Britanijos žurnalistėmis ir, be abejo, pačiomis atlikėjomis! Šiame filme galime išvysti Sinead O’connor, Skunk Anansie, Christie Hynde („The Pretenders“), Tori Amos, Ani DiFranco, Camile Paglia, Gloria Steinem ir išgirsti jų mintis apie feminizmą bei būdus, kuriais jos perduoda savo klausytojams moterų lygybės idėjas. Šis filmas kritikuoja komercializuotus feminizmo įvaizdžius: „Power Girl“, kuris buvo sukurtas „Spice Girls“, kvailoką Ally McBeal ir jos užjūrio draugužę Bridget Jones ir kt.


Balandžio 23 d. 17 val. (penktadienis)


Viršelių merginų kultūra
(Cover Girl Culture: Awakening the Media Generation )
Režisierė: Nicole Clark
Filmo sukūrimo metai: 2009
Trukmė: 80min.

„Būk graži ir seksuali – pasieksi viską!“. Jaunas merginas kasdien pasiekia šimtai tokių žinučių. Kas nustato šiuos neįveikiamus grožio standartus? Kaip juos galime pakeisti? Nicole Clark, filmo autorė ir „Elite International“ įkūrėja, reikalauja, kad žiniasklaida prisiimtų atsakomybę už vaikams daromą žalą. Filmo autorei pavyko įžengti į griežtai saugomas Teen Vogue ir Elle žurnalų redakcijas, kurių darbuotojai išreiškė šokiruojančią poziciją, gindami madą ir reklamų pasaulį. Kaip invazinė žiniasklaida ir fantazijų pasaulis mados žurnaluose kursto mergaičių seksualizavimą ir jaunų moterų nusivylimą? Ieškodama atsakymų į šiuos klausimus autorė kalbina ne tik modelius, tėvus, mokytojus ir psichologus, bet, domisi ir pačių jaunų mergaičių požiūriu, svajonėmis bei nuogąstavimais, kuriuose išryškėja populiariosios žiniasklaidos įtaka.
"F-Pasaulis"
"F-Pasaulis"
"Mano feminizmas"
"Mano feminizmas"
"Kol mirtis mus išskirs"
"Kol mirtis mus išskirs"